2020 г. - 100 години от заселването на Ветрен

Честит празник на моя роден дом -  квартал Ветрен , гр. Бургас !

Ние , ученици , родители и учители  от ОУ " Христо Ботев " , решихме да съберем частици от историята по спомени и снимки на  нашите деди за  любимия ни  Ветрен !

Тази  инициатива ни провокира да поговорим с нашите възрастни прабаби и прадядовци . Задаваме им въпроси , които никога не сме мислили  и научаваме подробности , свързани с нашите корени.

Още  Паисий заявява  пламенно: „Българино, знай своя род и език... ” !

Всеки един от нас е признателен към светлите дела на своите деди !

Горди сме с онези неща , които ни правят едно цяло и градят народностния ни характер !

Славим имената на тези , чрез които днес сме се запазили като една общност , защото родината , родът и българският език са светлината , която винаги ще ни показва верния път и никога няма да угасне !

Госпожа Тонка Петкова - учител в начален етап

Интервю на Стоян Красимиров Великов - ученик от VI клас ,  с госпожа Павлина Димитрова Балтаджиева - жител на кв.Ветрен , гр. Бургас

Християна Димитрова VII клас

Г-н Стоян Николов  и ученици от VI клас

Райън Пашов - III клас

Симон - Петро Петров - III клас

Стихове на г-жа Тонка Петкова - учител начален етап

Г-н Стоян Николов  и ученици от VI клас .

Ренета Тасева - V клас

II клас

Дариан Абди - III клас

Любослав Найденов - VII клас

Г-н Стоян Николов  и Стоян Красимиров Великов от VI клас

Дария Димитрова - VII клас

Иван Павловски - VII клас

Моят Ветрен

Закътан в преддверието на града ,Ветрен предлага богата история, спокоен живот и усещането за уют. Минералните извори в района датират още от древността, като според исторически сведения първите данни за тях са от 4-ти век пр. Хр., от времето на Филип II Македонски. Легендите твърдят, че в древността хората посещавали мястото, за да се лекуват. Макар извън града, кварталът предлага прекрасни условия за живот, особено на хора, които предпочитат да са далеч от шума и градското натоварване. Освен с древната си история, Ветрен привлича и със своя чист въздух и прекрасни условия за отдих. Любимо мое място за почивка, а и това на жителите на Ветрен, е паркът и всички прекрасни кътчета , които го заобикалят. Сгушен в прекрасна природа и обвит от тайнствата на неговата история, кварталът ми е не само едно прекрасно и любимо място за живеене , но и моят дом.

За мен Ветрен предлага чудесна алтернатива за живот извън големия град и суматохата. Хората са отзивчиви, много сполетени и отворени към новодошли и туристи. Богата история на Ветрен ми дава повод да се гордея с това, че живея тук и да разказвам за нея на приятелите ми от града. Те често ме посещават и обичат да ги развеждам из непокътната природа и малко познатите места на квартала.

За мен е гордост да живея на това прекрасно и любимо за много хора място. Тук се чувствам себе си , имам възможността да съм свободна  и да съм в непрестанен досег с природата. Който не е идвал в моето родно кътче, той не е останал пленен от красотите и спокойствието му.

Чистата природа, прекрасните жители на квартала оставят усещането у теб ,че си попаднал на едно прекрасно място, изпълнено с хармония, красота и аромат на събуждаща се пролет. Къде другaде в града, нощем през прозореца ти, се прокрадват звездите - ярко озарили нощното небе ? Заспивал ли си всяка вечер под звуците на щурците? Не всеки може да е такъв късметлия- да се събуди тук – в моя Ветрен.

Сладък аромат на цънали дръвчета , на прясно окосена трева, шумът на листата и повеят на вятъра, който донася омайващите песни на сладкопойните чучулиги… Всичко това е моят Ветрен. Едно място, което те грабва още щом кракът ти стъпи тук.. в моя единствен и прекрасен Ветрен!

Ива Дачева – VII клас

Ветрен !

Спокойствие !
  Вдишвам и се чувствам жива !
 Ние,  хората , наистина имаме "корени" и можем да бъдем истински и "разцъфтяващи" на собственото си място. Истински пълноценнни и напълно  щастливи.
 Тук са детството , охлузените колене , скъсаната нова рокля на висок клон на дърво ... , играта на улицата ...
 Тук са малките агънца , които баба топлеше пред печката ... тук е ароматният трендафил , който едва достигах , за да набера букет за мама .

Слънцето се скрива, но магията едва сега разцъфтява в пълната си форма, в мечтаната лятна вечер... Въздухът става още по-свеж и наситен с енергия.
Разговори , които са безкрайни , разговори с хора , които са ти най- скъпото .
 Спомени...аромат от ириси ,бели божури и  липа .
Опияняващ аромат , носещ най-сладките усещания и събуждащ всеки порив, за да се почувствам наистина жива...аромат на дом , сигурност , топлота .

Ж. Тодорова

Учител прогимназиален етап

Госпожа Янка Трендафилова - дългогодишен преподавател  в ОУ " Христо Ботев "-кв. Ветрен , гр.Бургас

Представяме Ви откъси от нейно стихотворение .

Николета Иванова - III клас

Даная Чолакова - III клас

Благодарим на всички ученици , родители , учители и жители на кв. Ветрен , които помогнаха в осъществяването на тази идея !