Магията на кукурската маска : " Да прогоним злото , да бъдем по-добри " , организирано от сдружение " Усмивка " , читалище " Св.Св. Кирил и Методий 1985 " със съдействието на Община Бургас , бе уловена от Даная Чолакова .
Даная от III клас в ОУ " Христо Ботев " - кв. Ветрен и изработената от нея кукерска маска , стават любимци на журито и гостите на изложбата в Областна управа и тя спечели в категория " Награда на журито " , а лично г-н Вълчо Чолаков закупува маската за благотворителната кауза за събиране на средства за закупуване на инфузионна помпа за " Детска неонатология " към УМБАЛ - Бургас .
Чрез съхраняването и популяризирането на българските обичаи и традиции , може да се прави и добро и да се спаси човешки живот .
Ученици от ОУ " Христо Ботев " - кв. Ветрен участват в V Национален конкурс за рисунка и литературна творба , посветен на 3 март - "142 години от Освобождението на България от Османско иго " , организиран от НЧ " Фар-1946 " и Община Бургас , чиято цел е да запази традициите на връзката училище - читалище .
С поощрителни награди са отличени :
Никол Йотова - I клас ;
Лъчезара Крачунова - III клас ;
Даная Чолакова - III клас ;
Теодора Маринова - III клас ;
Димитър Станков - II клас ;
Господин Господинов - II клас ;
Ралица Иванова - II клас .
I място за Антон Врънгов от II клас .
Грамоти за " високо педагогическо майсторство " получават учителите - Петя Колева , Светла Пачелиева , Марияна Желева , Боряна Цветкова .
Поздравления за учениците и техните ръководители !
На 17.12.2019 г.в навечерието на най - светлите празници се провежда тържествено награждаване на участниците в Националния конкурс за православна поезия и проза "Рождество на Спасителя" под патронажа на Министерството на образованието ,ЦПЛР Бургас ,РУО Бургас и Сливенска Митрополия.
Журито награждава Галена Пеева от V клас с награда за първо място във втора възрастова категория, раздел поезия.
Церемонията за връчване на наградите и откриване на изложбата с отличените рисунки и фотографии и представянето на мултимедията , с която Иван Делев спечели 1 място , се състоя на 30 октомври 2019 г. от 16,30 часа в гр. Бургас, Културен център „Морско казино”, зала „Петя Дубарова ”.
https://www.odk-burgas.com/sites/default/files/news/1/protokol_-_multimediyna_prezentaciya.pdf
БОРИСЛАВ НИКОЛАЕВ СИМЕОНОВ VII клас
ОУ „ХРИСТО БОТЕВ” кв. Ветрен Бургас
„ УЧИЛИЩЕТО – ТЕРИТОРИЯ НА ЕТНИЧЕСКА ТОЛЕРАНТНОСТ”
Училището е мястото, където преминава по – голяма част от живота ни. Поне за сега.
Училището ни дава възможност да се подготвим за бъдещето, да натрупаме знания и да усвоим най – важното за бъдещата ни професия.
Училището е мястото, където завързваме познанства и се зараждат приятелства, някои от които остават за цял живот. Най – добрият приятел на баща ми е учил с него още от детската градина, най – добрата приятелка на майка ми е момичето, с което са седели на един и същи чин от първи до осми клас.
Когата наблюдавам възрастните хора и техните взаимоотношения, откривам, че много приятелства, създадени в училище, са се съхранили през годините и продължават да съществуват.
А в основата на всяко приятелство стои толерантността – възможността да приемем другите такива, каквито са, въпреки техните различия. Всеки има свободата да бъде такъв, какъвто си поиска, стига със своите действия и постъпки да не нанася вреда на останалите. Училището е мястото, където се учим на всичко това. Ние, децата, понякога сме твърде жестоки към различните. Често се присмиваме на някой, който се откроява от останалите – облечен е по – различно, носи големи очила или пък обича да похапва повече. Но мисля, че идеята за липсата на етническа толерантност е повече на възрастните. В желанието си да ни направят по – добри и по – човечни, те понякога ни вменяват своите собствени мисли и настроения и се опитват да ни предпазят от тях. Ние, децата, дори не използваме думата толерантност. Да, враждуваме помежду си, разделяме се на групи, спорим, обиждаме се, дори понякога се сбиваме. Но ние се разделяме по други критерии. Ние не определяме хората според тяхната религия или произход. Ние се делим на зубрачи и изоставащи, на популярни и непопулярни, на спортисти и не до там активни в спорта. Когато не разбирам нещо по математика, аз мога да помоля Хари да ми помогне. Дори не помня, че той всъщност се казва Хюсеин и понякога отсъства от училище заради някакви техни празници. Когато играем футбол, ние все разчитаме на Асен. Той е доста по – мургав от нас, всъщност е ром, но е отличен вратар и за никои от нас няма никакво значение какъв е неговият произход, защото умее да спасява топката във всякакви положения.
Училището ни събира и ние си помагаме. Разбираме, че всеки е различен, но всеки има своите качества, заради които си струва да бъде уважаван. Така постепенно, докато се учим и си помагаме, докато живеем един общ живот, ние се учим да се приемаме един друг.
Може би заради това възрастните наричат „ училището – територия на етническа толерантност”. Аз го наричам просто място, където аз, Хари и Асен можем да бъдем приятели, без да се притесняваме от своите семейства, от начина на живот или от празниците, които празнуваме. И много се надявам животът ни на възрастни хора да ни позволи да запазим това приятелство.
Наименование на изявата |
Награда |
Наградени ученици |
Конкурс за коледна картичка - Бургас |
ІІ място
|
Емануела Георгиева – VІ клас Галена Пеева – ІІ клас Поощрителна награда Селин Нуриева – ІІ клас |
ХГ-ДИМИТЪР ДОБРОВИЧ - СЛИВЕН
НАГРАДИ ДАНИЕЛА ИВАНОВА - VII клас
ЗА УЧАСТИЕ И СЪПРИЧАСНОСТ КЪМ БЛАГОДНА ИНИЦИАТИВА
НА КОНКУРСА ЗА КОЛЕДНА КАРТИЧКА
"ВЕСЕЛА КОЛЕДА ЗА ВСИЧКИ".
ОРГАНИЗИРАН ОТ ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ
"ДИМИТЪР ДОБРОВИЧ" - СЛИВЕН,
СЛИВЕНСКАТА МИТРОПОЛИЯ,
И ФИРМА SIEMENS
На 15.12.2016г.
Община Бургас - Център за подкрепа на личностното развитие - Бургас
награди ученици от ОУ"Христо Ботев" гр.Бургас, кв.Ветрен
в Общинския конкурс за Коледна картичка
Наградени са:
Галена Тодорова Пеева, II клас - ВТОРО МЯСТО
Селин Нуриева, I клас - поощрение